Göğüs Estetiği

Göğüs Estetiği

Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti; erkek memesinin kadın memesi şeklinde büyümesine verilen isimdir.

Bu istenmeyen durum çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Özellikle ergenlik çağında ( 13-15 yaş ) erkek çocukların büyük çoğunluğunda görülebilir ve yaklaşık %70-90’ı 1-2 sene içinde kendiliğinden geçmekte ve meme normal büyüklüğüne geri dönmektedir.

Bu nedenle ameliyat kararı vermeden önce yaklaşık 2 yıl kadar beklemek doğru olacaktır.

Ancak erişkin erkeklerde meme kanseri ihtimali hatırda tutulmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Jinekomasti sebepleri içerisinde; bazı ilaçlar, ergenlik çağına geçiş, hormonal düzensizlikler, yaşlanma ve bazı hastalıklar gibi çeşitli nedenleri sayabiliriz.

Erkekte meme büyümesine yol açan sebepler arasında hepatit, siroz, akciğer kanseri, diğer bazı akciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları, bazı organ kanserleri, testis hastalıkları, eroin ve benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için kullanılan steroidler ilk akla gelenler olmaktadır.

 

Bu nedenle ameliyat kararı vermeden önce hastanın tiroid ve karaciğer fonksiyonlarını, hormonal profilini ve genel sağlık durumunu değerlendirmek gerekir.

Büyüyen erkek memesinin yapısal özelliklerine bağlı olarak; yağlı, glandüler ve basit olmak üzere 3 çeşit jinekomasti vardır. Glandüler tipte büyümeden gerçek meme dokusu, yağlı tipte ise ise yağ dokusu sorumludur.

Erkekte büyük memenin tipinin belirlenmesi kesin olarak patolojik inceleme ile mümkün olsa da ameliyattan önce ultrasonografi veya MRI ile büyük olasılıkla jinekomastinin tipi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Jinekomasti hangi tip olursa olsun büyüyen erkek memesinin tedavisi ameliyattır. Ameliyat memenin büyüklüğüne göre lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir.

Glandüler tipte tek başına cerrahi eksizyon veya liposuction ( vakum yardımı ile yağ alınması ) ile beraber cerrahi eksizyon yapılabilir.

Cerrahi eksizyon yapmak için, meme başının renkli kısmı ( areola ) ile normal deri arasında açıklığı yukarı bakan yarım daire veya omega şeklinde kesi yapılmaktadır.

Ancak aşırı büyümüş ve belirgin deri fazlalığı ile beraber olan jinekomastide deri dokusunun da çıkarılması gerekir ve değişik kesi teknikleri yapılmaktadır.

Bu durumda ise meme etrafında değişik şekil ve miktarda izler kalabilmektedir. Meme büyümesinin sebebi aşırı yağlanma ise bu durumda sadece liposuction ile yağlar alınarak sorun giderilebilir, böyle durumda herhangi bir iz kalmaz.

En çok okunan yazılar!

OP.DR FATİH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR!

 • Levent ***

  Soru & Cevaplar

  Hocam bende jinekomasti hastalığı var bunun ameliyatı mümkün bunu biliyorum ama bu ameliyatı en uygun bir şekilde nasıl hallede bilirim bunun için bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim saygılarımla…

 • Mecnun ****

  Soru & Cevaplar

  Erkeklerde meme büyümesi normalmi yoksa hormonal bozuklukmu sanki büyüme hissi başladı son zamanlarda endişe etmiye başladım.İlaç tedavisi varmıdır ? Yoksa son care ameliyatmıdır ?

 • Ozan ****

  Soru & Cevaplar

  Jinekomasti ameliyatını hangi yöntemle yapıyorsunuz.

 • Murat ****

  Soru & Cevaplar

  Göğüslerim okadar büyüdü ki kız arkadaşımı geçeçeğim biraz daha büyürse ne yapmalıyım nasıl bir çözüm yolu sunarmısınız….

 • Pamir ****

  Soru & Cevaplar

  Erkeklerde meme büyümesi ileride kansere yol acarmı ?

 • Yalın ****

  Soru & Cevaplar

  Jinekomasti hastalığı nedir kimlerde görülür.175 boyunda 70 kiloyum benim ölçülerim normal mi ?

 • Erk91****

  Soru & Cevaplar

  Öncelikle selamlar, bendede jinekomasti var, 19 yaşındayım. Jinekomasti olan hasta, kendi kendine internet araştırmalarım jinekomastisinin glandülermi yoksa yağdanmı oluştuğunu nasıl anlar. Eğer yağdan oluşuyorsa yani yalancı jinekomasti ise, zayıflama,ilaç ve diyet gibi yöntemlerle yağları eritebilirmi ? Eğer glandüler dokuda varsa,velilerimin haberi olmadan nasıl ameliyat olabilirim. Yani kısacası seçeneklerim neler? çok Teşekkürler.

 • Olcayto ****

  Soru & Cevaplar

  Hocam öncelikle iyi günler dilerim. Benim göğüslerim biraz büyük. Jinekomasti olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Ve eğer bu jinekomasti yağ dokusu ile oluşmuşsa spor ile düzeltmek mümkün müdür?

 • Yağız ****

  Soru & Cevaplar

  iyi günler. boyum 1.93 kilom 87. 2 aydır spor yapıyorum. 30dk koşu 20dk bisiklet ve ağırlık çalışması. bunun sonucunda 11 kilo verdim fakat göğüslerim yağlı ve yumuşak. bi kaç kişiye sordum jinekomasti dediler. benim bildiğim jinekomasti de göğüs uç kısımları sert olur. benimki dediğim gibi yağlı ve yumuşak. 3 resim göderiyorum . sizce bende jinekomasti mi var? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkür ederim.

 • aydın ****

  Soru & Cevaplar

  Hocam merhabalar.Yaşım 39. Sanırım jinekomasti sorunum var.Bu operasyonun ortalama maliyeti nedir acaba. Bilgi verirseniz çok memmun olrum.

OP.DR FATİH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR!