Göğüs Büyütme Estetiği

Göğüs Büyütme Estetiği

Göğüs Büyütme Operasyonu

Günümüzde bayanların en çok tercih ettikleri ve en yüz güldürücü  ameliyatlardan birisi silikon ile meme göğüs büyütme ameliyatlarıdır.

Hamilelik, emzirme, yaşlanma gibi nedenlerle memeler küçülebilir ya da gelişme geriliği sonucunda yeterli büyüklüğe ulaşmayabilir.

Bu gibi durumlarda küçük olan memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Bu büyütme en uygun silikon meme protezleri ile yapılabilir.

 

Meme göğüs büyültme ameliyatı, meme dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılmasıdır. Bu müdahale yapısal olarak küçük memeler için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış memeler için uygulanabilir.

Muayeneden sonra cerrah, göğüs kafesini kaplayan deri ve memelerin durumu gibi ameliyatla ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri hastaya anlatır. Memelerin bariz olarak sarkık olduğu vakalar için, cerrah meme büyütme ameliyatına ek olarak meme derisini azaltacak, yeniden şekillendiren bir yöntem önerebilir.

 

Meme büyütmede kullanılan bir kaç cerrahi yaklaşım vardır.En sık kullanılan teknik, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi kesisidir.

Daha nadir kullanılan ise koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Yapılacak kesinin yeri cerrahın tercihine, hastanın isteklerine ve kullanılacak protezin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Estetik meme büyütme ameliyatı için başvuran hastalar genellikle ulaşmak istedikleri meme büyüklüğünü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını söylerler.

Cerrah özellikle hastanın isteklerini anlamalı, vücut ölçülerini almalı ve kendi vücut ölçülerine uygun olacak şekilde protez boyutlarını seçmelidir.

Özellikle operasyon öncesi tek bir boy değil de, birden fazla boyutta protez getirilebilir, “sizer” denilen deneme protezlerle yapılan ölçüm ve değerlendirmeler sonucunda ameliyatta en doğru karar verilmiş olunur.

 

Silikon meme protezleri, yapılan kesi yoluyla meme dokusunun altına ya da meme altında bulunan göğüs duvarı kasının (pektoralis majör) altında hazırlanan bir boşluğa yerleştirilebilir. Bu boşlukların özellikle protezlerin boyutlarından büyük olmasına önem verilmelidir.

Meme göğüs büyütme ameliyatlarında silikon meme protezleri kullanılmaktadır. Bunların içi silikon jel içeren ve serum fizyolojik içeren protezler olarak kabaca ikiye ayrılırlar. Son yıllarda koheziv jel denilen, protez kesilse dahi içindeki jel silikonun dışarıya akmadığı silikon protezler üretilmiştir.

Ben her zaman için serum fizyolojik yerine, kohezive jel içeren protezleri tercih etmekteyim.Meme protezinin, kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.

Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve meme protezi konulan hastalarda normal kadınlara göre meme kanseri oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Bu protezler allerjik reaksiyona yol açmazlar, toksik etkileri yoktur. Son derece güvenli kullanım alanları oluşmuştur.

Ameliyatın kapsamına bağlı olarak işlem yaklaşık 1.5-2 saat civarında sürer. Ameliyatı takiben memelere pansuman uygulanır, sütyen kullanılır. Ameliyat sonrası, ağrı ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir ve birinci veya ikinci günde kaybolacaktır.

Ameliyat izleri zamanla solacak, 6 ay – 1 sene sonra belli belirsiz hale gelecektir. Memelerdeki hafif derecede şişme ve renk değişiklikleri birkaç günde kaybolacaktır.

Meme büyütme cerrahisinin amacı daha doğal ve dolgun gözüken memelerdir.Meme protez ameliyatlarının en önemli komplikasyonu kapsül kontaksiyonu denilen durumdur.

Kapsül kontaksiyonu protez etrafında vücudun oluşturduğu dokunun memenin şeklini bozması, aşırı sert olarak ele gelmesidir. Bu ihtimal bazı faktörlere dikkat edilerek en aza indirilebilir. Uygun büyüklükte protez konulması, ameliyat sonrasında masaj yapılması, ameliyatta temiz ve kansız çalışma kapsül kontaktürü ihtimalini azaltacaktır.

Her iki taraftaki iyileşme sürecinin farklılığına bağlı olarak meme asimetrisi oluşabilir. Ameliyatı takip eden haftalarda hatta aylarda memelerde farklı derecelerde sertleşme ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda cerrah, yumuşaklığı arttırmak amacıyla meme masajı önerebilir.

Ameliyatı takiben meme başlarında bazen duyu kaybolabilir, fakat çoğu vakada zamanla geri dönecektir.Genel olarak estetik meme büyütme ameliyatı hemen sonuç aldığımız yüz güldürücü, bayanların en çok rağbet ettiği ameliyatlardan birisidir.

Fakat iyi bir sonuç almak için ameliyatın tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapılması şarttır. Protezlerin göğüslerde bir şekil bozukluğu olmadıkça değiştirilmesine gerek yoktur.

 

En çok yaptığımız estetik operasyonlar!

OP.DR FATİH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR!

 • Şebnem ***

  Soru & Cevaplar

  Selamlar, Bir süredir meme büyütme ameliyatı düşünmekteydim şimdi ise karar verdim ve fiyat araştırması içerisindeyim. konuyla ilgili yardımınızı beklemekteyim.
  Şimdiden teşekkürler.

 • sila ***

  Soru & Cevaplar

  merhaba ben yurt disinda yasiyorum iki cocuk annesiyim gögüslerim cok kücük ve sarkik gögüs estedigi olmayi düsünüyorum ve bunun icin fiyatlarinizi ögrenmek istiyorum bu konu hakkinda yardimci olursaniz sevinirim tesekkürler.

  • great***

   Soru & Cevaplar

   selam ben yüz germe estetiği hakkında bilgi rica edicektim sizden

  • derin***

   Soru & Cevaplar

   Selam nasılsınız meme büyütme estetiği için uygunmuyum ben 17 yaşındayımda :)

 • Kristofer ***

  Soru & Cevaplar

  Merhaba ben austuryadan yaziyorum size ben gogus buyutme estetigi ameliyatlari hakkinda bilgi rica edicektim kaca olur bide ben istanbula bilmeyom bana yardimci olacak rehberlik hizmetiniz varmi

 • selma***

  Soru & Cevaplar

  meraba ben selma benim göğüslerim çok küçük olduğu için rahatsızım ve eşimle aramızda problem oluyor ve sizden yardım istiyorum teşekkür ederim

 • Ayevi ****

  Soru & Cevaplar

  Doktor by merhaba, Ben 2003 yılında göğüs büyütme operasyonu yaptırdım. 2004 yılında bebeğim oldu.Sonra sağ göğüs altında silikonu hissetmeye başladım. Bu işlem gerçekten ömürlük mü yoksa belli periyotlarda kaç yılda bir değiştirilmesi gerekiyor bu silikonların.Birde yenileme operasyonu ilkine göre daha mı kolay oluyor Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim….

 • Yurdanur ****

  Soru & Cevaplar

  Merhaba doktor bey ben 65-70 beden göğüs ölçüm göğüs büyütme için kara üzüm çekirdeği ve nane tozunu duydum sizce faydası varmıdır ? Köy ilaçı yapılan bir yerde duydum.birde bu tür şeyler kullanırken sızlama olması göğüslerde büyüme gibi faydası olacağını gösterirmi beni bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler hayırlı günler.

 • Tamar ****

  Soru & Cevaplar

  Ben göğüs büyütme operasyonu geçirdim hastanenizde 12 gün oldu hala göğüslerim çok sert ve şiş bu şişlik normal mi?normalse şişlik ne zaman inecek?bunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 • Eylül ****

  Soru & Cevaplar

  Doktorbey meraba,göğüslerim çok küçük göğüs büyütme ameliyatı olmak istiyorum.Göğüslerimin üst tarafı neredeyse hiç yok,hangi tip protez önerirsiniz birde göğüs büyütme ameliyatı ücretini öğrenebilirmiyim

 • Canova ****

  Soru & Cevaplar

  Merhaba Doktor Bey,2005 yılında göğüs büyütme operasyonu geçirdim.Doktorum süt bezlerine zarar vermek istemediğini söyleyerek silikon protezleri göğüs ucundan değil göğüslerimin altından yerleştirdi. Hamile olmama rağmen göğüslerimde en ufak bir hamilelik belirtisi hissetmedim.Fiziksel değişimlerin kişilere göre değişebileceğini biliyorum ama bu ameliyatta süt bezlerim zarar görmüş olabilir mi? Teşekkürler.

 • Şahika ****

  Soru & Cevaplar

  Fazla göğüs büyütmek istemeyen, doğal bir görüntü isteyen, göğüs büyütme yöntemlerinden biri olan, alınan yağ, kök hücrelerle çoğaltılarak göğüse enjekte edilip büyütme; bu yöntemle göğüs ne kadar büyütülebilir? operasyon ücreti ne kadardır?

 • Tuğba ****

  Soru & Cevaplar

  Benim mesleğim sporculuk.bu işlemden ne kadar sonra işime geri dönebilirim.

 • sine***

  Soru & Cevaplar

  21 yaşımdayım göğüslerim olduğundan küçük ve yayılmış bi halde üst kısmında nerdese yok ve oldukca rahatsız oluyorum göğüs oprasyonu için ne kadar bir ücret gerekmektedir.
  şimdiden teşekkürler…

 • Kaside***

  Soru & Cevaplar

  Merhaba Ben 4 ay önce 85 kiloydum daha sonra diet yaptım ve şuan 68 kiloyum. Önceden göğüslerim çok büyüktü şimdi ise eridi resmen ve sarkma oldu. Ben aslında göğüs büyütme düşünüyordum ama bu operasyonun göğüsü dikleştirmediğini okudum Bu konuda bana yardım edermisiniz? Ayrıca Ben 20 yaşındayım ve bu operasyon ilerde bebeğim olunca emzirmemde sorun yaratırmı onuda öğrenmek istiyorum birde fiyatları öğrenmek istiyordum. Teşekkür ederim

 • selliyn***

  Soru & Cevaplar

  mrb ben gğüslerimi büyütmeyi düşünüyorum adanada oturuyorum fiyatı ne kadar ve bebek emziriken sorun olur mu cıkartmalımıyım

 • rumeysa ****

  Soru & Cevaplar

  merhaba ben 18 yasında bir kızım göğüslerim olması gerekenden fazlasıyla küçük neredeyse yok gibi ve bu durum bende ileri derecede özgüven kaybına yol açıyor . göğüs operasyonu gecirirsem ilerde cocuk emzirmede sorun yasar mıyım ? ve bu estetiğin maliyetini öğrenebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler . İyi çalışmalar

 • selin ****

  Soru & Cevaplar

  ben dişhekimiyim göğüs büyütme operasyonu sonucunda ne kadar süre sonra iş hayatına geri dönebilirm ve bu operasyon benm çalışma hayatımda bana zorluk çıkarırmı(hasta bakarken eğilerek baktığımız için hasta bakarken hareketlerimi zorlarmı?) & 1beden büyültülmesini istiyorum yaklaşık fiyat ne olur? teskrlr

 • Diran ****

  Soru & Cevaplar

  Merhabalar,
  ben size bu ameliyat sonrasinda kac gun ise gidilemeyecegini ve yaz ayinda yapilip yapilamayacagini sormak istiyorum

  Simdiden tesekkurler.

 • beril ****

  Soru & Cevaplar

  Merhabalar,
  2005 yilinda meme protezi takildi.degismesi gerekiyor mu.cok tesekkurler

 • Filiz ****

  Soru & Cevaplar

  Mehabalar ben goguslerime silicon taktirmak istiyorum ve fiyat orenmek istiyorum ben fransada yasiyorum birde anneau gastrik yapiyirmusunuz ? Peki kac gun suruyor ameliat hastane yoplam masraflari felan aciklarsaniz sevinizim
  Tskler

 • ilknur

  Soru & Cevaplar

  merhaba ben kızım için bir soru sorucaktım 16 yaşında ve meme boyutundan çok şikayetçi bu gerçekten evde büyük bir problem haline dönüştü hergün sıkıntısı ortaya çıkıyor biz bbabasıyla bu kadar üzülüyorsa meme büyültme yaptıralım diye düşünüyoruz sizin fikrinizi almak be randevu almak istiyoruz sevgiler

  • Op. Dr. Fatih Dağdelen

   Soru & Cevaplar

   Merhabalar. Konu ile ilgili detaylı bir görüşme gerçekleştirmek adına sizden iletişim numaranızı rica edebilir miyiz? Web sitemizde bulunan iletişim formu aracılığıyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 • Zerda

  Soru & Cevaplar

  Merhabalar ben almanyada yaşıyırum 27 yaşındayım 3 cocuk annesiyim ve artık cocuk doğurmayı düşünmüyorum cocuk emzirmekten göyüslerim sarkık ve küçüldüler kilo verdiğim için bu da beni cok rahatsız ediyor lütfen ameliyat için fiyat ve kaç gün hastahanede kalmam gerektiğini beni bilgilendirirseniz cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Op. Dr. Fatih Dağdelen

   Soru & Cevaplar

   Konu ile ilgili detaylı bir görüşme gerçekleştirmek adına sizden iletişim numaranızı rica edebilir miyiz? Web sitemizde bulunan iletişim formu aracılığıyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.

OP.DR FATİH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR!