Göğüs Büyütme Estetiği

Göğüs Büyütme Estetiği

Memenin Yeniden Yapılması

Meme onarımı ya da memenin yeniden yapılması ameliyatı, genellikle meme kanseri nedeniyle daha önce göğsü alınmış hastalarda yapılmakta olan bir ameliyattır.

Eğer şartlar uygun ise aynı seansta da yapılabilir. Bazen kaza soncu memesini kaybetmiş kişilerde de yapılmaktadır.

Yapılacak ameliyat tekniği, memenin alınmasından sonra, göğüs duvarı üzerinde geride bırakılan dokuların özelliğine göre değişmektedir. Eğer yeterli ve sağlıklı (radyoterapi hasarı görmemiş) deri ve deri altı dokusu varsa, doğrudan silikon protez ile yeni meme oluşturulabilir.

Eğer Meme altındaki göğüs duvarı kasları korunarak meme alınmış ise ve radyoterapi hasarı görmemiş veya oluşmamışsa, bu gölgeye dokuların altına bir doku genişletici balon yerleştirilerek, dokular yeteri kadar genişletilir ve daha sonra bu balon çıkarılıp, kalıcı silikon protez konur ve yeni meme yapılmış olur.

Bazı doku genişleticiler ise kalıcıdır ve silikonla değiştirilmesine gerek olmaz.

Eğer meme alındıktan sonra, göğüs duvarında kalan dokular bu işlemleri yapmak için yeterli kıvamda ve miktarda değil ise o zaman vücudun başka bölgelerinden ( Karından veya sırttan) bu bölgeye doku transferi yapılarak, yeni meme oluşturulan ameliyatlarda yapılmaktadır. Bu ameliyatlar genellikle daha uzun süren, hastanede biraz daha fazla kalmayı gerektiren ve iyileşme dönemi de biraz uzun olan yöntemlerdir.

Ancak Özellikle karın dokularının kullanılarak göğüsün yeniden yapılması ameliyatında, dışarıdan herhangi bir protez kullanılmasına gerek yoktur ve tamamen hastanın kendi dokuları ile yeni meme yapılır. Sırt bölgesinden yapılan doku transferlerinde ise bazen silikon protezi de ek olarak kullanmak gerekebilir.

Hangi yöntemin seçileceği, hastaya uygun olup olmadığı, ameliyat öncesi muayene sırasında çok iyi değerlendirilip hasta bilgilendirilmedir.

Bilinmesi gereken bir başka konu da bu ameliyatların tek seanslı olmadığı ve ilk büyük ameliyattan sonra küçük ameliyatların yapılacağı, meme başının ve meme başı renkli bölümün (areola) meme tamamen oluşturulduktan sonra yapılacağıdır.

En çok okunan yazılar!

OP.DR FATİH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR!

 • Hülya ***

  Soru & Cevaplar

  Ben bundan 3 yıl önce kaza geçirdim tek göğsümde ezilme olduğundan dolayı işlev göremez denilerek alındı .Acaba alınan göğsüm silikon estetikle yeniden yapılabilirmi ? kalıcılığı ne kadar? Cevaplarsanız sevinirim….

 • Sermin ***

  Soru & Cevaplar

  Küçük yaşta geçirmiş olduğum ateşli hastalıktan dolayı göğsümün biri küçük kaldı.Belli olmaması için sürekli kalın giyiniyorum.Meme silikon ile bu o durum düzeltilebilirmi yani tek taraflı silikon ameliyatı yapıyormusunuz yoksa mecburiyetden ikisinde silikon mu takılması gerekiyor.Cevaplarınız için teşekkürler….

 • Muazzez ***

  Soru & Cevaplar

  Meme kanseri tedavisi görüyorum sonuçlar iyi çıkmadı göğsümün biri alınacak ameliyat sırasında alınan göğsümün yerine silikon takılabilirmi bu iki ameliyat aynı anda yapılabilirmi ? Ve iyileşme süreci ne kadardır bu iki ameliyatın moralim cok bozuk bilgieriniz için yardımınıza ihtiyaçım var teşekkürler….

 • Cemre ****

  Soru & Cevaplar

  38 yaşındayım.Sol lenflerimin tamamı ve sol göğsüm alındı. öğrenmek istediğim yeniden göğüs yapılabilir mi? duyduğum kadarıyla kendi dokumdan karın ve sırt fleplerinden yeni göğüs yapılabiliyormuş. meme çevresi ve meme ucuda yapılabiliyormu? başarı oranı nedir?

 • Dilşah ****

  Soru & Cevaplar

  hocam merhaba bir tanıdığım ablam gibi benim,onun için araştırıyorum. meme kanseri oldu ve sağ memesi alındı henüz yarası iyileşmedi ve tedaviye başlamadı.Bu sürede yeniden göğüs ameliyatı olabilirmi iki tedavisi aynı anda yapılabilirmi? bunu öğrenmek istedim saygılar cevabınızı bekliyorum.

 • Işılay ****

  Soru & Cevaplar

  Merhabalar,yaşım 35 meme kanseri olmaktan çok korkuyorum.Ailemdede yaygın.Merak ettiğim bişey var.memelerimin ikisinide mastektomi denen yöntemle aldırıp silikon taktırsam yine de meme kanseri olurmuyum ? Şuan hiçbir rahatsızlığım yok çok şükür bu korku beni hergün içten içe yiyip bitiriyor.Böyle bir ameliyat mümkünmüdür ?

 • Melis ****

  Soru & Cevaplar

  Hocam meme başındaki koyu renk yerden yapılan meme büyütme ameliyatı ve dikleştirme sonrası acı çok olurmu iyileşme süresi nedir 1.75 boyum 68 kiloyum. En uygun dolgun gösteren protez hangisidir ?

 • 1tugba1***

  Soru & Cevaplar

  mrb hocam,ben daha oncede yazmstın sıze,ocak ayında gogus kanserı teshıdı konulda ve sol gogsum alındı,3ay kemoterapı aldıktan sonra 25gun radyoterapı aldım daha sonra onkologum **** dıger organlarımı korumak amaclı 3ay daha kemoterapı almam gerektgını soyledı ve bu ılacmn bıtmesıne2 ayım kaldı,ben hemen estegımı yaptrmak ıstyrm cunku gogsumn omadgndan dolayı nısanlım benden ayrıldı ve herkes bana acıyarak bakyıor bu durum benı o kadar uzuyorlı canıma koymamya ladar geldı bazen,hocam sızce artık estetk yaptrmamn zamanı gelmısmıdır,ısyerıne gıderken sureklı sol tatarfıma bakılıyo hıssıyle sol tarafıma kapatmaya calısyrm benı bu durumdan kurtarn nolur hocam,daha fazla bekleyecek mıyım estetk ıcın yoksa bu durumda yasamak zorundamı kalcam,bıde 80ş85 numara kullnyrdum bana tahmınen fıyatta bısey soylersenz ben ızın alıp yanınıza gelmek ıstyrm sımdıden yardmlarnz ıcın sagolun

 • selma ****

  Soru & Cevaplar

  sayın fatıh bey ben 40 yasındayım 12 sene once kanserden dolayı gogsumun bırı alındı sımdı cok saglıklıyım ama yenıden gogsum yapılsın ıstıyorum maddı acıdan durumum pek ıyı degıl ama yınede bu amelıyata ne kadar gerekır maddı acıdan bılgılendırırsenız sevınırım

OP.DR FATİH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR!